W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

Na skrzyżowaniu Niepodległości i Podległości, czyli – ‚U Dziadka’ w Sulejówku

Posted by jw w dniu Lipiec 8, 2012

Na skrzyżowaniu Niepodległości i POdległości,  

czyli – ‚U Dziadka’ w Sulejówku 

(Józef Wieczorek)

Skoro historia jest wyprowadzana ze szkół,  należałoby wyprowadzać młodzież szkolną na szlaki historyczne , szczególnie podczas wakacji.  Na szlaku ‚Do Niepodległości’ nie może zabraknąć Sulejówka,  znanego głównie   z pobytu tam marszałka Józefa Piłsudskiego. Dwór Milusin – dom Marszałka i jego rodziny,  i gdzie wreszcie ma powstać  Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Ale oficjalnego szlaku śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego  tam jeszcze nie ma i  można mieć nawet kłopoty jak trafić  do jego dworku (na skrzyżowaniach nawet  brak tablic z nazwami ulic – Legionów czy Oleandrów) . Można  zauważyć przypadkowo  poniższą tablicę, ale można  też przeszukiwać okolicę w poszukwianiu śladów Marszałka  bez objaśnień jak/dokąd  trafić.

W dzień powszedni dworku nie da sie zwiedzić,  chyba , że wcześniej na zwiedzanie się umówimy:

Przy ul. Paderewskiego można zauważyć pomnik:

A na skrzyżowaniu ul. Paderewskiego z  ul. (nomen omen)  Janka Krasickiego ( czyli swoiste skrzyżowanie szlaku Niepodległości  i Podległości, charakterystyczne dla III RP)  warto odwiedzić  Dom Restauracyjny „U DZIADKA”  z wystrojem z epoki Marszałka,  czynny także w dni powszednie  (znakomita klimatyzacja) 

Może za kilka lat  powstanie w Sulejówku Muzeum Marszałka z prawdziwego zdarzenia (ma powstać do 2016 r.)  ale już dziś  Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej  winna włączyć Sulejowek do historycznej/obywatelskiej edukacji pozaszkolnej,  aby pokazywać jak  się poruszać  po szlaku prowadzącym do Niepodległości .

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: