W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

POKiN w Krakowie nie składa broni

Posted by jw w dniu Czerwiec 29, 2012

POKiN w Krakowie nie składa broni  

w sprawie pomnika chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Kraków, 5 lipca 2012

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się z apelem w formie listu otwartego (ponieważ sprawa ma charakter publiczny) do wojewody małopolskiego Jerzego Millera o jak najszybsze zorganizowanie spotkania z prezydentem Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem i przewodniczącym Rady Miasta Nowego Sącza Jerzym Wituszyńskim oraz delegacją POKiN w celu ustalenia sposobu oraz terminu usunięcia z Alei Wolności w Nowym Sączu pomnika chwały Armii Czerwonej.

Z całą mocą stwierdzamy, że nie interesują nas żadne zmiany w wyglądzie tego monumentu zaproponowane ostatnio przez władze Nowego Sącza, a jedynie rozbiórka symbolu sowieckiej okupacji, ewentualnie przeniesienie go na tamtejszy cmentarz komunalny wraz ze zbiorowym grobem czerwonoarmistów. Wzorem może być sposób, w jaki ówczesny wojewoda małopolski profesor Jacek Majchrowski przeniósł w 1997 roku groby czerwonoarmistów razem ze sławiącym ich pomnikiem spod Barbakanu na wojskową kwaterę cmentarza Rakowickiego.

Przypominamy, że uchwałę o likwidacji pomnika podjęła Rada Miasta Nowego Sącza 25 lutego 1992 roku, czyli ponad 20 lat temu. Kolejni prezydenci uchylali się jednak od jej wykonania, co powodowało liczne protesty m.in. Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, nowosądeckiej Rodziny Katyńskiej, Nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i naszego Porozumienia.

Od pewnego czasu obserwujemy niepokojące zjawisko wzajemnego obarczania się odpowiedzialnością za wykonanie tej decyzji pomiędzy prezydentem Nowego Sącza a wojewodą małopolskim, ponieważ stawianie i usuwanie pomników leży w gestii władz samorządowych, a grobownictwo wojenne – państwowych. Dlatego też domagamy się wymienionego wyżej spotkania, podczas którego będzie okazja do wyjaśnienia wszystkich problemów proceduralnych, co powinno skutkować rychłym przystąpieniem do działania zgodnego z racją stanu niepodległej Rzeczypospolitej oraz pięknymi patriotycznymi tradycjami Nowego Sącza.

Z poważaniem

Sekretarz POKiN Przewodniczący POKiN

Edward Wilhelm Jankowski Krzysztof Bzdyl

Nie ma zgody na lifting pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu

17 września 2011 r. pod pomnikiem ku chwale Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Czy ‘Orlęta Nowosądeckie’ pójdą w ślady Orląt Lwowskich ?

W rocznicę uderzenia Armii Czerwonej na Polskę – manifestacja pod pomnikiem chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Reklamy

Komentarze 2 to “POKiN w Krakowie nie składa broni”

 1. nfajw said

  Mylący tytuł
  Nie wiem, czy taki tytuł nadała swojemu artykułowi w „Polsce-Gazecie Krakowskiej” jego autorka Iwona Kamieńska, czy też jej redakcyjni zwierzchnicy, ale trudno byłoby bardziej wprowadzić w błąd czytelników.
  Brzmi on: „Zniknie kontrowersyjny pomnik czerwonoarmistów”, a cały artykuł poświęcony jest temu, że stojący przy nowosądeckich Alejach Wolności monument ku chwale Sowietów… pozostanie na swoim miejscu. Zdjęte będą tylko (i przekazane do muzeum) płaskorzeźba przedstawiajaca żołnierzy z napisem „za naszu sowietskuju rodinu” oraz tablice nagrobne i inskrypcje na cokołach łuku okalającego pomnik. Także szczątki pochowanych tam krasnoarmiejców mają zostać. Na miejscu usuniętych elementów będzie zamontowana w jesieni nowa tablica nagrobna z napisami w językach polskim i rosyjskim oraz informacyjna o historii monumentu.
  „- Projekt zmian został zaakceptowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, nie było też zastrzeżeń ze strony przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, więc wystąpiliśmy do wojewody o zgodę na wykonanie prac” – powiedziała Kamieńskiej Małgorzata Grybel, rzeczniczka prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.
  Na taki „lifting” pomnika nie godzi się walczące od wielu lat o jego rozbiórkę bądź przeniesienie na cmentarz komunalny Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Jego przewodniczący Krzysztof Bzdyl w czerwcu br. napisał: „POKiN nie wyraża zgody na działania poprawiające pomnik Armii Czerwonej w celu jego zachowania w dotychczasowym miejscu. Żądamy jego rozbiórki. (…) Nie zgadzamy się na wydawanie pieniędzy na jego renowację lub inne zabiegi. Tam nie może stać”.
  Nie myli się więc rzeczniczka prezydenta twierdząc, że spodziewa się on, iż usunięcie najbardziej rażących uczucia kombatantów elementów pomnika może nie zadowolić wszystkich.
  Przybliżając historię tego monumentu autorka artykułu pominęła bardzo ważny fakt: wysadzenia go przez polskie podziemie niepodległościowe. Zaraz potem Sowieci nakazali Polakom wzniesienie go na nowo.
  Nie chcąc wchodzić po raz kolejny w meritum tej sprawy, o której pisałem już tutaj wiele razy, pragnę jedynie zapewnić prezydenta Ryszarda Nowaka, że proponowane przez niego rozwiązanie jest nie do przyjęcia dla POKiN oraz innych domagających się wykonania uchwały Rady Miasta Nowego Sącza z 25 lutego 1992 roku instytucji i stowarzyszeń (m.in. Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Sądeckiej Rodziny Katyńskiej, Nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego). Ten pomnik musi zniknąć z Alej Wolności, a ekshumacja żołnierskich grobów leży w kompetencji władz państwowych, czyli wojewody małopolskiego.
  Dziwi mnie natomiast wysoce nieadekwatny i mylący tytuł artykułu Iwony Kamieńskiej w „Polsce-Gazecie Krakowskiej” oraz pominięcie przez nią ważnego wydarzenia z początku historii sławiącego okupantów Polski pomnika.
  dr Jerzy Bukowski
  rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
  i Niepodległościowych w Krakowie

 2. […] POKiN w Krakowie nie składa broni […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: