W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie: Rynek – Plac Matejki

Posted by jw w dniu Maj 3, 2012

Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie: Rynek – Plac Matejki

(zdjęcia i film – Józef Wieczorek)

Reklamy

Komentarze 3 to “Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie: Rynek – Plac Matejki”

 1. Maria Koscielniak said

  Tak powinno byc co rok.Dziekuje.

  • Uroczystość 3 Maj na Wawelu miała niewątpliwie wzruszający przebieg,mimo względnej kameralności (gdy porównać ją
   Bardzo podniosła była 3-omajowa uroczystość na Wawelu,choć pod względem liczebności trudno ją porównać
   np. z uroczystością w II.rocznicę Smoleńska. Ale jej barwność i nawiązanie do tradycji ukazuje pięknie fotoreportaż p.Jozefa Wieczorka.
   Wiele (jak zwykle) napisał o tym w witrynie „Niepoprawni” Aleksander Szumowski podpisujący się słusznie nickiem aleszum W istocie wiele on czyni szumu,uważając się jakby za „pierwszego patriotę” RP. Jego teksty, nieraz bardzo radykalne, są jednak na ogół słuszne i pełne polemicznej pasji. Jednego przecież nie mogę zrozumieć, że :,jak sam podaje z niejaką dumą, jest członkiem ZLP.Czyli,jak my to nazywamy ZLePu. Przybytku licznych T.W.,łącznie z Zarządem,o czym powiadamiały oficjalne teksty, wśród nich także p. Joanny Siedleckiej. A skąd się to wszystko wzięło.Otóż odrobina historii będzie tu istotna. W 1983 roku,w czasie stanu wojennego władze komunistyczne rozwiązały dotychczasowy Związek Literatów Polskich,którego tradycja sięgała do Zawodowego Związku Literatów Polskich,założonego przez Stefana Żeromskiego. Likwidacja ZLP nastąpiła głównie wskutek tego,że w okresie „Solidarności” nowo wybrany Zarząd z Janem Józefem Szczepańskim na czele całkowicie uniezależnił się od PZPR. Po długim procesie walki niezależnych pisarzy o stopniowe odpartyjnianie Związku,wreszcie w 1980 wybrany został niezalezny Zarząd . I to stało u postaw rozwiązania ZLP,jak i innych związków twórczych. Niedługo potem z nadania władz stanu wojennego.PZPR ,czytaj Wojciecha Jaruzelskiego powołano samozwańczy ZLP kradnąc bezprawnie nazwę autentycznego,rozwiązanego Związku Literatów Polskich. Niewiele z początku było chętnych do wstąpienia do oszukańczego ZLP oprócz aktywistów partyjnych i koniunkturalistów, wśród których było niemało autorów związanych z SB jkao tajni współpracownicy,czy informatorzy w innych funkcjach ( K.O. K.S.itp) Żaden szanujący się pisarz do tego reżymowego związku nie wstąpił, (wyjątkiem zbałamucony starzec Leopold Buczkowski) Niezależni pisarze tworzyli zakonspirowane struktury,jak w Krakowie,gdzie regularnie przyjmowaliśmy nowych członków, pomagali starym i chorym kolegom starając się o fundusze czy to solidarnościowe,czy zagraniczne paczki od przyjaznych instytucji polonijnych i osób .Organizowaliśmy potajemne zebrania, w tym ogólnopolskie, pomocny nam był Kościół i organizacje katolicki (KIK). Aż do 1989 roku,kiedy,jeszcze za PRL w końcowej fazie, gdy powołaliśmy Stowarzyszenie Pisarzy Polskich podczas gdy ZLP pozostał podległą partii organizacją.I takie rozdwojenie związków pisarzy trwa,niestety, do dziś. A dzisiejsi członkowie ZLePu winni pamiętać o swych korzeniach i kompromitującej przeszłości. Dlatego nie mogę wyjść z podziwu,że tyle szumu robiący,taki radykalny, gorący patriota,jak p.Szumowski został był i jest nadal członkiem postkomunistycznego związku b.reżymowych pisarzy. Bo i nie pamiętam jakiejś godnej uwagi,działalności o charakterze niepodległościowym,czy choćby wolnościowym p. Szumowskiego w okresie stanu wojennego czy wcześniej, i w ogóle,gdy odwaga jeszcze nie potaniała”
   Leszek Elektorowicz.

 2. nfajw said

  Ta uroczystośc 3 Maja miała miejsce w 30 lat po manifestacji z r.1982 po wprowadzeniu stanu wojennego. Wtedy uczestnikow było wiele więcej, zejście było przez Bramę Herbową ( w tym roku przez Brame Bernardyńską) no i atmosfera była inna, a na Grodzkiej – ZOMO , bicie i lanie wodą z armatek. Trochę się od tych czasow zmieniło, ale nie tak bardzo. Dobrze, ze obecnie są aparaty cyfrowe i mozna takie uroczystości uwieczniać bez większych dodatkowych nakladów ( co dla bezetatowcow w końcu PRL i obecnie nie jest bez znaczenia). No i miło człowiekowi, że zdjęcia się podobają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: