W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

Pogrzeb ś.p. Romana Hnatowicza

Posted by jw w dniu Marzec 21, 2012

Pogrzeb  ś.p. Romana Hnatowicza

Kraków, Cmentarz Rakowicki  – 21 marca 2012

(zdjęcia i filmy – Józef Wieczorek)

Pogrzeb ś.p.Romana Hnatowicza 1

Pogrzeb ś.p. Romana Hnatowicza 2

Odszedł legionowy recytator

Chyba nie ma wśród uczestników patriotycznych demonstracji licznie organizowanych w Krakowie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku nikogo, kto nie pamiętałby tubalnego głosu pana Romana Hnatowicza.

Czy to przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego w wawelskiej krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów, czy wczesnym rankiem 6 sierpnia na Oleandrach, a kilka godzin później pod obeliskiem w Michałowicach upamiętniającym przekroczenie przez Pierwszą Kompanię Kadrową granicy zaboru rosyjskiego, czy pod polską Mogiłą Mogił na Sowińcu pięknie recytował poświęcone miłości Ojczyzny wiersze największych polskich poetów, a także legionowych twórców, piszących ku pokrzepieniu serc w okopach I wojny światowej.

Nie usłyszymy już nigdy tego charakterystycznego głosu i nie ujrzymy intonującego „Pierwszą Brygadę” starszego pana w maciejówce. Roman Hnatowicz odszedł 12 marca w wieku 81 lat na Wieczną Wartę, by spotkać na niebiańskich polanach dziarskich legunów, odważnych żołnierzy II Rzeczypospolitej, przyjaciół z Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego (jego członkiem był od chwili jego powstania w 1980 roku) i małopolskiej „Solidarności”, towarzyszy więziennych cel z okresu internowania i wszystkich, z którymi dzielił trudny polski los w drugiej połowie XX wieku.

Zapamiętamy Go nie tylko jako wspaniałego recytatora, ale także twórcę wielu patriotycznych przedsięwzięć artystycznych, jak choćby wielkiego koncertu w sali Filharmonii Krakowskiej z okazji Święta Niepodległości w listopadzie 1988 roku, kiedy świtała już jutrzenka wolności, ale działaliśmy jeszcze na poły konspiracyjnie. Tamten wieczór był niczym ożywczy strumień powietrza wpuszczony w zatęchłe zakamarki upadającego reżimu, a zawdzięczaliśmy go właśnie panu Hnatowiczowi.

Pozostanie On również w życzliwej pamięci uczestników wielu powojennych Marszów Szlakiem „Kadrówki”. Uczył ich żołnierskich piosenek, zachwycał deklamowanymi przy wieczornych ogniskach wierszami, przybliżał najnowszą historię Polski, odczytując wspomnienia i pamiętniki legionistów.

Panie Romanie, niech Pan teraz recytuje najpiękniejsze legionowe wiersze Komendantowi.

Cześć Twojej świetlanej pamięci!

Jerzy Bukowski

Reklamy

Komentarze 2 to “Pogrzeb ś.p. Romana Hnatowicza”

 1. Marta Matusz said

  Bylam ogromnie wzruszona wyrazami uznania i cieplych slow wyznanych przez wielu ludzi o moim Ocju Romanie. Nie moglam przyjechac na Jego pogrzeb i tutaj zobaczylam pierwsze zdjecia. Dziekuje. Bylo to bardzo wzruszajace przezycie moc ogladac to z Sydney w Australii. Tak naprawde to Ociec byl bardzo skromnym czlowiekiem, o sobie sie nigdy nie chwalil a zachwycal sie czynami innych. Byl przeogromnym patriota i kochal poezje, bez zawahania potrafil wyrecytowac calego Pana Tadeusza. Walczyl w to wierzyl i kochal. Byl czlowiekem wczorajszej epoki. Dlatego byl czlowiekiem niezwyklym, niedzisiejszym. Przekazal troche swojego talentu swojemu wnukowi Mathew, ktory tez miluje sie poezja i pisze piekne wiersze, chociaz nie w tym samym ojczystym jezyku. Chce podziekowac mojej siostrze Krysi, ktora przyjechala z Chicago i oddala ostatnie uznanie dla Taty od nas obu. Zegnaj Tato. Recutuj i spiewaj na zawsze aniolom.
  Marta (Hnatowicz) Matusz

 2. sylvia said

  I had only a moment, a fraction in time to know Roman Hnatowicz as my sisters father… but in that moment he has left an imprint on my heart. A man of many words with a voice to match. A man that will be missed by his daughter’s and us.

  Rest in Peace

  From Sylvia Bedzinska and family.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: