W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

Akcja „Ratujemy Roja”

Posted by jw w dniu Luty 7, 2012

Warszawa, 06.02.2012 r.

Szanowni Państwo

Jestem reżyserem i producentem filmu „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać”. Sytuacja zmusza mnie prosić Państwa – internautów i czytelników gazet, a zwłaszcza tych z Was, którym na sercu leży wolność wypowiedzi – o pomoc w dokończeniu mojego filmu.

Film ten powstaje wyłącznie dlatego, że przez chwilę zaistniała w Polsce IV RP, a jest zagrożony, ponieważ trwała zbyt krótko. Jednak po 10 kwietnia 2010 roku, w wyniku dramatycznej rozbieżności między oficjalną fasadą a sumieniem Polaków, powstał drugi obieg kultury i determinacja w obronie tożsamości narodowej. Wierzę, że ta determinacja zmobilizuje Państwa do wzięcia udziału w powstaniu filmu „Historia Roja” o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, żołnierzu Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonym pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który projekt filmu obdarzył jednym ze swoich ostatnich patronatów.

Z pisma, które otrzymałem w styczniu 2012 r., podpisanego przez dyr. Jerzego Barta z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale przedstawiającego stanowisko także pozostałych współproducentów filmu, TVP SA i SKOK, wynika, że współproducenci w dalszym ciągu nie są zainteresowani powstaniem tego filmu w jego pełnym, optymalnym kształcie, a w przypadku, gdybym nie zgodził się na inny, o pół godziny krótszy kształt – żądają zwrotu kosztów. Żądanie współproducentów jest po pierwsze niewykonalne – ich zaangażowanie finansowe zostało w całości wykorzystane do produkcji filmu (obecnie na etapie kopii roboczej), a sama produkcja jest zresztą zadłużona na dziś kwotą ok. 0,5 mln zł, a po drugie – nie do przyjęcia, gdyż zakłada, że film ma nie powstać.

Dlatego, mając na uwadze dobro filmu, a także wolność wypowiedzi i pamięć historyczną, postanowiłem, wbrew intencjom koproducentów, podjąć próbę ukończenia filmu. Zamierzam dystrybuować film w kopii roboczej w całej Polsce a także poza jej granicami. A ponieważ celem tego działania jest powstanie pierwszego filmu o Żołnierzach Wyklętych, proszę Was o udział w dobrowolnej zbiórce pieniędzy przeprowadzanej w trakcie pokazów. Zainteresowanych dodatkowym wsparciem akcji prosimy o kontakt mailowy.

Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej uchwałą Zarządu poparło moją inicjatywę i postanowiło udostępnić specjalnie założone dla potrzeb akcji ratowania filmu subkonto oraz wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zgodę na prowadzenie publicznej zbiórki.

Zainteresowanych pomocą w akcji „Ratujemy Roja” oraz pokazami kopii roboczej filmu „Historia Roja” prosimy o kontakt na adres mailowy: ratujemyroja@wp.pl

Dokładniejszą historię produkcji filmu znajdą Państwo pod: http://historiaroja.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=2

http://www.facebook.com/pages/Film-Historia-Roja/106628269403128

Jerzy Zalewski

JERZY ZALEWSKI Ur. 11.04.1960 Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Schillera w Łodzi (1988).

Autor kilkunastu filmów dokumentalnych, m. n. głośnych „Tata Kazika”, „Oszołom” (o Michale Falzmannie, odkrywcy afery FOZZ), „Obywatel poeta” (o Zbigniewie Herbercie),  ok. 10 spektakli Teatru TV (m. in. „Kwatera Bożych pomyleńców”, „Psie głowy”) , trzech filmów fabularnych:


–    1991 “
Czarne słońca”. Przypowieść w konwencji science-fiction. Muzykę do filmu zrobił zespół Kult

Obsada: Tomasz Dedek, Jan Frycz, Ewa Dałkowska, Sławomir Orzechowski, Cezary Pazura, Mieczysław Voit i inni.

–    1999 “Gnoje”. Fabuła oparta na powieści Andrzeja Stasiuka “Biały kruk” – dotyczy pokolenia urodzonych w roku 1960, które w dramatycznych okolicznościach, z pewną niechęcią osiąga dorosłość.
Obsada: Mariusz Bonaszewski, Mirosław Baka, Olaf Lubaszenko,  Piotr Bajor. Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jerzy Nowak i inni.

OSTATNIE REALIZACJE
Filmy dokumentalne
–    2006 “Teatr wojny”. Film o Stefanie Brzozie, bardzie i ofierze Stanu Wojennego.
–    2007-10 „Kadry-film o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych”, film 3-częściowy.
–    2006-07 „Jerzy Giedroyć i jego Kultura” 6-odcinkowy film zrealizowany dla Instytutu Adama Mickiewicza. Ukończony, Nie przyjęty z powodów politycznych.
–    2007 „
Elegia na śmierć Roja” –film o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu „Roju”.

–    2008 Teatr TV “Kwatera Bożych Pomyleńców” wg Władysława Zambrzyckiego.

–    2009Teatr TV „Psie głowy” wg Marka Nowakowskiego.

Pełne CV reżysera znajdą Państwo pod:

http://historiaroja.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=4

„Historia Roja” – dokończyć film o NSZ

Ratujmy „Roja”

Z Jerzym Zalewskim, reżyserem, scenarzystą, autorem m.in. „Obywatela Poety” oraz „Historii „Roja”, czyli w ziemi lepiej słychać”, rozmawia Agnieszka Żurek

Reklamy

Komentarze 4 to “Akcja „Ratujemy Roja””

 1. Obejrzałam ten film 1 marca 2011 w Sopocie ! Gratulacje !!

 2. Jan Korab Szczurkowski said

  Pozdrawiam,
  uważam że to nowa hańba tego rządu i Instytutu Filmowego!!!!!!!!!!!!!,ale WSI!ma się dobrze dba o swoich ojców i dziadków bandytów!!!!!którzy mordowali najlepszych synów tej ziemi!
  Jan.

 3. Józef Misiek said

  Proponuję rozpisać subskrypcję na płytkę z filmem. I podać numer konta.
  Józef Misiek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: