W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

Czcijcie Trzech Króli, a nie ‚Czterech Śpiących’

Posted by jw w dniu Styczeń 5, 2012

(zdjęcie i informacje  z:  Miejska archeologia, czyli historia kilku warszawskich pomników)

Pomnik Braterstwa Broni w samym sercu warszawskiej Pragi, znajdujący się przy skrzyżowaniu dzisiejszej al. „Solidarności” (kiedyś: gen. Świerczewskiego) i ul. Targowej, tuż obok Dworca Wileńskiego.

Jest pierwszym powojennym pomnikiem warszawskim, gdyż stanął przed ówczesną siedzibą władz państwowych już jesienią 1945 r. Na pomniku znajdują się tablice w języku polskim i rosyjskim. Najbardziej charakterystycznym elementem pomnika są jednak umieszczone w rogach nieruchomo stojące postacie czterech żołnierzy. Właśnie z tego powodu pomnik znany jest powszechnie jako Czterech śpiących.

Przeciw rekonstrukcji pomnika „Czterech Śpiących”

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w pełni popiera starania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz części mieszkańców i radnych Warszawy w sprawie definitywnego usunięcia z placu Wileńskiego pomnika Braterstwa Broni (tzw. „Czterech Śpiących”).

W imieniu skupiającego ponad 20 stowarzyszeń patriotycznych (w tym Małopolskiego Okręgu ŚZŻAK) POKiN wyrażam głęboką dezaprobatę dla pomysłu przeniesienia tego monumentu w inne miejsce w związku z przebudową placu. Władze Warszawy powinny skorzystać ze znakomitej okazji, jaką jest konieczność rozebrania pomnika i albo nie rekonstruować go w ogóle, albo przenieść do miejskiego magazynu, albo przekazać do skansenu komunistycznych rzeźb w Kozłówce.

W pełni podzielając zasadną merytorycznie i doskonale udokumentowaną historycznie argumentację zawartą w pismach prezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK majora Stanisława Oleksiaka oraz szczegółowo zajmującego się tą sprawą w imieniu władz Związku Pana Huberta Kossowskiego, zwracam się do państwa radnych i do pani prezydent miasta stołecznego Warszawy z wolnego już od haniebnych reliktów sowieckiej przeszłości Krakowa z apelem o zmianę wcześniejszej decyzji, czyli o nieprzywracanie pomnika Braterstwa Broni na żadne inne publiczne miejsce.

Z poważaniem

dr Jerzy Bukowski

rzecznik POKiN

Petycja w sprawie pomnika „Czterech Śpiących”

Do Rady Miasta Stołecznego Warszawy
Sekretariat Biura Rady
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa
pl. Defilad 1, XX p., pok. 2013

Społeczny Komitet Protestu Przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni (tzw. „Czterech Śpiących”) wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacją „Wolność i Demokracja”, przy wsparciu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do władz stołecznego miasta Warszawy o podjęcie decyzji w sprawie definitywnego usunięcia pomnika Braterstwa Broni z przestrzeni publicznej stolicy i ostatecznego przekazania go do miejskiego magazynu lub do skansenu komunistycznych rzeźb w Kozłówce.

Ten pomnik komunistycznej propagandy, sprzeczny z historyczną rzeczywistością, jest dla Polaków symbolem serwilizmu i hańby – tym bardziej niemożliwym do zaakceptowania, że obrażającym pamięć i godność żołnierzy AK, WiN i NSZ zamęczonych w katowniach i więzieniach NKWD i UB znajdujących się w czasach stalinowskiego reżimu w najbliższej okolicy dotychczasowej lokalizacji pomnika. Gdy 18 listopada 1945 roku uroczyście odsłaniano pomnik, kilkaset metrów dalej trwały bestialskie przesłuchania, mordowano ludzi i chowano potajemnie w bezimiennych zbiorowych mogiłach. Domagamy się uszanowania Ich Pamięci.

Kwestia ulokowania takiego pomnika w stolicy jest sprawą dotyczącą nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, którym bliska jest pamięć o bohaterach polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Stąd prośba o włączenie się i zbieranie podpisów. Można je dostarczać w tradycyjnej formie papierowej, co może być wygodniejsze w przypadku, gdy jest szansa na przeprowadzenie takiej akcji przy okazji jakiegoś spotkania czy odczytu.

Listy papierowe z poparciem winny mieć nagłówek :

Popieram protest Społecznego Komitetu Protestu Przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni (tzw. „Czterech Śpiących”) i zawierać rubryki:

1. Lp.

2. Nazwisko i imię

3. Pesel

4. Podpis

Można je przesyłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres: Fundacja „Wolność i Demokracja”, Aleje Ujazdowskie 37/2, 00-692 Warszawa z dopiskiem, że to dla Społecznego Komitetu.

Pod ten sam adres należy przesyłać wszelkie pisma popierające od organizacji czy instytucji.

Można także składać podpisy w wersji elektronicznej petycji: http://www.petycje.pl/petycja/8251/protest_przeciwko_przywroceniu_pomnik…

Rekonstrukcja Hołdu Trzech Króli w szopce bernardyńskiej w Krakowie

(zdjęcie – Józef Wieczorek)

Reklamy

Komentarze 3 to “Czcijcie Trzech Króli, a nie ‚Czterech Śpiących’”

 1. Danuta Szos said

  To jest znęcanie się nad Polakami. To niemożliwe żeby władze polskiej stolicy nie rozumiały co symbolizuje ten ‚pomnik’. Należy rozumieć, że są przeciwne wszystkiemu, co niekomunistyczne. Ustrój ten równie zbrodniczy jak nazizm / kto wie czy nie bardziej – bo nękał ludzi 70 lat!/ POdoba się i marzy się,niestety,wielu „intelektualistom, artystom i ludziom tzw. wolnych zawodów. Jest okazją do znecania się nad Narodami, ktorych się lęka jak diabeł święconej wody…Warszawwiacy, niestety, wybrali sobie taką „gospodynię” – wstyd! Warszawo – miasto Powstania…

 2. nfajw said

  Petycja Społecznego Komitetu Protestu Przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni (tzw. „Czterech Śpiących”)

  http://blogmedia24.pl/node/54736……..1. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl włącza się w akcje wsparcia inicja
  Redakcja BM24, czw., 05/01/2012 – 22:22
  prosimy o włączenie się i zbieranie podpisów. Można zbierać na listach „w realu”, w poniedziałek będzie dostepny link do pętycji w wersji eletronicznej.

  Wszelkie pisma popierające powinny być wysyłane na adres fundacji „Wolność i Demokracja”.

  z zaznaczeniem, że to dla Społecznego Komitetu.

  Listy papierowe z poparciem winny miec nagłowek :

  Popieram protest Społecznego Komitetu Protestu Przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni (tzw. „Czterech Śpiących”)
  i zawierać rubryki:

  1.Lp.
  2. Nazwisko i imię
  3. Pesel
  4. Podpis

 3. nfajw said

  Tadeusz Płużański: Duch Ognia, duch Kuronia

  Więcej
  http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/tadeusz-puzanski-duch-ognia-duch-kuronia_221105.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: